Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlık Kurulunda Randevu Dönemi İlk Defa İlimizde Başladı

Güncelleme Tarihi: 31/01/2018

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz, MHRS’ye eklenen yeni özellikle Sağlık Kurulu raporu için de randevu alınarak işlemlerin daha hızlı yapılabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde uygulanman Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) yeni bir özellik getirilerek, artık Sağlık Kurulu (Heyet) için başvuran hastaların da randevu alarak sıra beklemeden işlemlerini hızlıca yaptırabilecekleri belirtildi.

Söz konusu uygulama ile vatandaşlar Alo 182 hattını arayarak veya mhrs.gov.tr adresinden online olarak hastanelern sağlık kurulu (heyet) polikliniklerine ön kayıt randevularını alabilecek. Aynı zamanda sıra beklemeden sağlık kurulu kayıt işlemlerini yaptırılabilecek.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ali Nuri Öksüz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaklaşık 1 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından ilimiz Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde pilot uygulama olarak başlatılan Sağlık Kurulu Merkezi Randevu Sistemi geçtiğimiz günlerde ülke genelindeki sağlık kurulu randevusu veren tüm devlet hastanelerinde aktif olarak devreye alındı.Kahramanmaraş’ta öncü olarak başlatılan projenin verimliliği ve vatandaşımızın memnuniyeti tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılmasında önemli bir etken oldu.”

RANDEVU ALMAK ÇOK KOLAY

MHRS’nin öneminden bahseden Öksüz, randevu muayene sürelerinde her yıl ciddi mesafeler katedildiğini ve2015 yılında bekleme süresisin 48 dakika iken 2017 yılında 18 dakikaya kadar düştüğünü belirtti.

Android, IOS, BlackBerry ve Windows işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda “MHRS Mobil” uygulaması bulunduğunu belirten Öksüz: “Randevu almak için Alo 182 hattı 7/24 hizmet vermekte olup vatandaşlarımız bu numara üzerinden de randevularını kolayca alabilirler” dedi.

Kahramanmaraş’ta MHRS ile muayene olan hasta sayısının her geçen yıl hızla arttığını kaydeden Öksüz, 2017 yılında 787 bin 524 hastanın Kahramanmaraş’ta MHRS ile randevu alarak muayenelerini olduğunu söyledi.

Bir başka yenilik olarak da ‘öncelikli hasta uygulaması’nın devreye girdiğini belirten Öksüz şu şekilde konuştu: “65 yaş üstü, riskli gebe ve engelli vatandaşlarımız için MHRS'de randevu önceliği uygulaması başlatıldı.Hekimlerimizin günlük belli kontenjanları otomatik olarak bu vatandaşlarımıza ayrılmakta olup Sağlık Bakanlığı kayıtlarında "öncelikli" kaydı bulunan vatandaşlarımız kendilerine ayrılmış olan kontenjandan faydalanarak randevu alabilmektedirler.”

AİLE HEKİMİNİZE AYNI GÜN RANDEVU UYGULAMASI BAŞLATILDI

Vatandaşlara aile hekimlerinden randevu alma imkânı tanıyan Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile bir kolaylık daha başlatıldığını belirten Öksüz şöyle konuştu: “Aile hekimleri için en erken bir gün sonrasına randevu alınabilen MHRS'de, vatandaşlarımıza kolaylık sağlayan bir yenilik daha eklenmiş ve aile hekimine muayene olmak isteyen vatandaşlarımız, ertesi günü beklemek zorunda kalmadan, aynı gün mesai saatleri içerisinde hekimiyle görüşebilmektedirler.Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ALO 182'yi arayarak, mhrs.gov.tr adresinden giriş yaparak ya da doğrudan MHRS Mobil uygulaması ile "Aile Hekiminden Randevu Al"  butonunu kullanarak aynı güne en erken 30 dakika sonrasına randevusunu oluşturabilirler.”

heyetrandevumain.jpg