Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Güncelleme Tarihi: 12/01/2018

     Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olup; her sekiz kadından biri hayatının belirli zamanlarında bu kansere yakalanmaktadır. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse %96’ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şartına sahip olur.

     Serviks(rahim ağzı) kanseri; dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. Kanser türü olup, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde 3. Sıradadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edildiği zamanda tedavi edilebilmesidir.

      1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı  ve 1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında ; meme kanseri ve rahim ağzı kanseri konusunda başta kadınları olmak üzere toplumumuzu kanser hakkında bilinçlendirmek ve kanser tarama programında erken teşhisi mümkün olan kanserler konusunda KETEM(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’lere yönlendirmek amacıyla düzenlenen ‘Kansersiz Yaşama Senin de Katkın Olsun ‘temalı yarışmada dereceye giren kuran kurslarına ödülleri verildi.

     Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğü kanser Birimi ve Afşin Belediyesi işbirliği ile Afşin Belediye Düğün Salonunda  gerçekleşti