Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Madde Bağımlılığı ve Medya Dili Eğitimi

Güncelleme Tarihi: 29/12/2017

Uyuşturucu madde kullanımı, toplumun ve bireylerin sağlığını ve güvenliğini tehdit eden psikolojik, ekonomik, sosyal vb. çok boyutlu, önemli bir sorundur. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde hızlı bir şekilde yayılarak bireylerin ve toplumun geleceğini tehdit eden bu halk sağlığı problemi ile mücadelenin, ilgili tüm paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon içerisinde sürdürülmesi yüksek önem arz etmektedir. Toplumun huzur ve güvenliğini derinden sarsan, özellikle gençler arasında yayılma eğilimi gösteren uyuşturucu madde kullanımının önlenebilmesi için; ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak gerekli tedbirlerin alınması, özellikle gençlerin ve bütün vatandaşlarımızın farkındalıklarının artırılması, bu konuda eğitim ve önleme faaliyetlerine önem verilmesi gerekmektedir.
Bu tedbirlerin yürütülmesindeİçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 14.04.2008 tarih ve 70637 sayılı yazıları gereği Valiliğimiz bünyesinde İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi olarak sekretaryasını yürüttüğümüz ‘’İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu’’faaliyetlerini sürdürmektedir. İlimiz valisi Vahdettin ÖZKAN başkanlığında, 20.06.2017 tarihinde toplanan 34. İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu toplantısında medya çalışanlarına yönelik ‘Madde Bağımlılığı ve Medya Dili’ eğitiminin verilmesi kararlaştırılmış olup 6 Ekim 2017 tarihinde söz konusu eğitim Ramada otelde düzenlenmiştir.
Düzenlenen bir günlük eğitim programında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat VURAL tarafından madde bağımlılığı ve medya dili; Necip Fazıl Şehir Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Davut OCAK tarafından madde bağımlılığı; Gaziantep Yeşilay Başkanı Fatih TAMER tarafından da Yeşilay faaliyetleri konusunda eğitim vermiştir.Eğitim tarihinde Ramadaotelde Uyuşturucu ile mücadele yerel eylem planı ve bu karara göre ilgili eğitim planlanmıştır. Hepimize faydalı olmasını diliyorum


  • DSC_0544.JPG
  • DSC_0573.JPG
  • DSC_0618.JPG
  • DSC_0631.JPG
  • DSC_0668.JPG