Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Akupunktur Bilgilendirme Toplantısı

Güncelleme Tarihi: 29/12/2017

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Şubesi tarafından organize edilen Akupunkturla ilgili bilgilendirme toplantısı 19.07.2017 tarihinde Sağlık Müdürlüğü Toplantı salonunda yapıldı.

Dr. İbrahim AYKANAT tarafından verilen eğitime Sağlık Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri ve Müdürlük Çalışanları katıldı.

"Akupunktur bugün birçok hastalığın tedavisinde, hatta sağlıklıyken dahi koruyucu hekimlikte kullanılan oldukça etkili, kendini kanıtlamış bilimsel bir tedavi yöntemidir." diyerek sözlerine başlayan Dr.İbrahim Aykanat şöyle devam etti;

"Çin’de yaklaşık 5000-6000 yıl önce Uygur Türkleri tarafından ilk defa uygulanmaya başlanmıştır.
Akupunktur batı dillerinde Acus(iğne)+Puncture (delmek-batırmak) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.Çin’de Zhen-Jiu diye ifade edilir.
Akupunktur vücudun belli noktalarında çeşitli boyutlarda ve çeşitli metal iğnelerin(altın, gümüş, çelik) batırılıp sonra elle döndürülmesi, elektrik akımıyla uyarılması, ısı verilmesi ve aynı noktaları laser ışınıyla(iğneyle beraber veya iğnesiz) uyarılma tekniğidir. Akupunktur seanslarında, uygulayıcı hekimin öngörüsüne göre kulağa ve/veya vücuda uygulama yapılır.

Evrendeki canlılar; güçlü bağışıklık sistemleri ve bunu destekleyen faktörler sayesinde kendi kendini iyileştirme gücüne sahiptirler.İyileştirme gücü olmadan,farmakolojik ilaçlar veya başka tedavi yöntemleri, tek başında vücudun korunması veya tamamen iyileşmesinde yeterli olmamaktadır. Bu anlamda insana da bütüncül yaklaşılmalı. İnsanı beden-zihin-ruh üçlüsünden oluşan bir varlık olarak ele almamız gerekir.Yani bütüncül yaklaştığımızda dolaşımda meydana gelen blokların, bir takım dengesizliklerin kaynağını daha iyi anlarız.
O zaman tedavimizin amacı; şikayetlerin yada bir takım bulguların ortadan kalkması değil,vücuda kendi kendisini tedavi etme olanağı sunup, hastalığın oluşmasına sebep olan alttaki nedenleri ortadan kaldırmaktır.
Bu desteği sağlarken akupunktura fitoterapi (bitkilerle tedavi),tıbbi masaj, oksijen terapi,osteopati ve kolon hidroterapi(bağırsak temizliği), hipnoz eklenebilir.

Akupunktur ve tıbbi masajın etki mekanizmasını anlamak için vücuttaki denge sistemini kavramak gerekir.Bütün alemde gece-gündüz, soğuk-sıcak, dişi-erkek, acı-tatlı gibi zıtlıklar dengesi vardır.İnsan vücudunda da bu zıtlıklar dengesi söz konusudur.Çin felsefesinde buna Yin ve Yang dengesi denir.
İnsan vücudunda 12 adet çift ve 2 adet tek meridyen bulunur.Bu meridyenler enerji kanallarıdır.Bu kanallar gözle görülemezler ve vücudu baştan başa dolaşırlar.Meridyen olarak adlandırılan bu kanallarda dolaşan şey hayat enerjisidir.Çin felsefesine göre bu sistemdeki fonksiyon bozuklukları,insan vücudundaki aksaklıkları doğurur.
İşte akupunktur tedavisindeki amaç,bozulan ve enerji akışını tekrar düzene koymaktır."

  • akupunktur (17).JPG
  • akupunktur (3).JPG
  • akupunktur (7).JPG
  • akupunktur (8).JPG